Serdecznie zapraszamy do przeczytania krótkiej rozmowy z Rafałem Muzem, który jest BIM Menagerem w Aliaxis, czyli osobą odpowiedzalną za wszystkie działania związane z BIM we wszystkich spółkach Aliaxis na całym świecie.
Jak się stało, że zacząłeś się interesować tematyką BIM?
Rafał: Pierwszy raz spotkałem się z BIM na przełomie lat 2008/2009. Studiowałem na Uniwersytecie Florydy w Gainesville. Uczelnia ściśle współpracuje z branżą budowlaną i regularnie dostosowuje tok nauczania do wymagań rynku, aby absolwenci mogli szybko znaleźć pracę. Właśnie w tym okresie wiele firm zaczęło wskazywać zapotrzebowanie na umiejętności takie jak modelwanie 3D czy koordynacja międzybarnożowa.
Czy w firmach, które zgłaszały potrzebę posiadania pracowników z takimi umiejętnościami, rozwiązania dotyczące BIM były już wdrożone, czy może ta metodyka dopiero się rozwijała?
Rafał: W tych latach BIM pojawiał się już w największych w firmach i przy dużych projektach, ale często jako pilotażowe wdrożenia. Wszyscy się uczyli i poznawali możliwości, zalety oraz trudności zmiany procesu projektowo-budowlanego z tradycyjnego na ten ‘BIMowy’.
Można powiedzieć że wchodziłeś na rynek pracy w idealnym czasie, mając wiedzę na temat BIM kiedy ten temat dopiero w firmach zaczynał istnieć.
Rafał: Dokładnie tak, jestem tym rocznikiem, który wszedł w proces edukacji i później wczesnej pracy w okresie, w którym zaczęło się robić głośno o tematyce BIM. Umożliwiło mi to w szybkim czasie rozpoczęcie pracy przy dużych i skomplikowanych projektach. Musimy tutaj pamiętać, że BIM jest wciąż, niestety, najczęściej wykorzystywany w przypadku "mega" inwestycji.
Wiem, że mialeś swoją przygodę z dużymi inwestycjami pracując w Katarze zanim dołączyłeś do Aliaxis. Na czym polegała twoja praca w Doha?
Rafał: Swoją pracę w Katarze zaczynałem jako inżynier BIM w Hochtief ViCon. Firma oferowała usługi wdrażania metodyki BIM i głównymi klientami byli zamawiający i generalni wykonawcy. Na początku, zajmowałem się głównie zarządzaniem modelami 3D i sprawdzaniem ich jakość pod względem użyteczności dla procesów takich jak przedmiarowanie i analiza kolizji. Po 2 latach awansowałem na stanowisko BIM Manager i zostałem ‘wypożyczony’ do jednego do jednego z konsorcjów budujących zieloną linię metra. Moimi głównymi zadaniami była koordynacja międzybranżowa, tworzenie dokumentacji płaskiej i zarządzanie danymi. W 2016 roku zmieniłem pracodawcę i dostałem szansę wykazania się w szeregach Qatar Railways Company - spółki powołanej przez rząd Katarski w celu zaprojektowania, wybudowania oraz zarządzania systemem metra. Transfer danych pomiędzy fazą budowlaną a operacyjną był moim głownym zadaniem pracując dla zamawiającego.
Po latach pracy przy "mega" projektach na bliskim wschodzie wróciłeś do Europy i obecnie jesteś naszym Global BIM Managerem. Co cię przekonało do takiej zmiany w swoim życiu?
Rafał: Przemawiała do mnie chęć poznania specyfiki branży materiałów budowlanych. Moim zdaniem producenci są ogromnie ważnym uczestnikiem procesu projektowo - budowlanego. Proces cyfryzacji budownictwa nie zakończy się pomyślnie, jeśli producenci nie będą jego częścią. Co ciekawe, już w 2015 miałem pierwszą styczność z próbą wdrożenia BIM’u u producenta. Moja ówczesna firma opracowywała analizę potrzeb BIM i strategię cyfryzacji dla LafargeHolcim.
To chyba firma, z którą był też związany nasz CEO – Erica Olsen?
Rafał: Dokładnie tak, był szefem tego koncernu przez kilka lat. Eric objął stery Aliaxis kilka tygodni po mojej przeprowadzce do Brukseli, gdzie mieści się głowne biuro naszej firmy. Już w ciągu pierwszy miesięcy pracy mieliśmy produktywne spotkanie, podczas którego przedstawiłem mu strategię wdrożenia BIM w naszym koncernie.
Co myślisz o możliwościach naszego koncernu w zakresie BIM?
Rafał: Gdy dołączyłem do Aliaxis w 2020 roku, temat BIM’u istniał ale tylko i wyłącznie jako zbiór odizolowanych inicjatyw w niektórych z naszych oddziałów. Jedne działania były dobre, inne mniej. Największym problemem był brak komunikacji i koordynacji. Aliaxis jest globalną firmą, co daje nam spore możliwości inwestycji w nowe technologie, ale tylko jeśli robimy to jako grupa, a nie zbiór odizolowanych firm. Skupiamy się na tym aby oferować innowacyjne usługi w oparciu o metodykę BIM. Zależy mi aby nasi klienci mieli pewność że na każdym etapie inwestycji mogą liczyć na naszą pomoc.
Czy możesz opowiedzieć trochę więcej o tym, co masz na myśli mówiąc ‘innowacyjne usługi oparte o metodykę BIM’?
Rafał: Jeszcze kilka lat temu temat BIM wśród producentów materiałów budowlanych był jednoznaczny ze stworzeniem cyfrowych modeli dla swoich produktów (np. rodziny Revit) i ich publikacji na jednym z portali internetowych. Niestety, w wielu przypadkach były to działania podejmowane przez specjalistów z dziedzin marketingu i sprzedaży. Nie każdy producent materiałów budowlanych może sobie pozwolić na zatrudnienie dedykowanego specjalisty BIM lub skorzystać z usług rzetelnych firm doradczych. W rezultacie, jakoś ‘plików BIM’ była różna (głównie zła), wartość dodana dla klientów znikoma, a zwrot z inwestycji dla samych producentów ujemny. W Aliaxis stawiamy na innowacyjne usługi zamiast, tylko i wyłącznie, bibliotek obiektów 3D. Oczywiście, cyfrowe wersje naszych systemów rur są dostępne online (bim.aliaxis.pl) i dokładmay wszelkich starań aby praca z tymi plikami była łatwa i przyjemna, a w dodatku, dane i wymiary zawsze aktualne. Jednak idziemy kilka kroków dalej i budujemy własne narzędzia do projektowania i obliczeń systemów wod-kan. Szkolimy zespoły wsparcia technicznego aby pracownicy potrafili korzystać z tych samych narzędzi co klienci i rozmawiać w tym samym ‘BIMowym’ języku. W każdym z krajów mamy dedykowanego lidera BIM, który jest w stanie pomóc kolegom w zespole oraz odpowiedzieć na nawet najtrudniejsze techniczne zapytania klientów. Naszą rolą jest wsparcie procesu projektowo-budowlanego w momentach gdzie wiedza i doświadczenie Aliaxis są wartością dodaną i BIM daje nam ku temu coraz więcej możliwości.
Patrząc w przyszłość, jakich zmian w branży możemy się spodziewać i jaki jest plan Aliaxis aby pozostać liderem innowacyjności?
Rafał: Głownym trendem jest automatyzacja. Coraz więcej mówi się też o sztucznej inteligencji (AI). Przyszłość wydaje się fascynująca. Pamiętajmy jednak, że branża budowlana jest historycznie najmniej ‘postępowa’ więc nie ma co się spodziewać nagłych zmian z dnia na dzień. Pewne jest to, że BIM przechodzi z ‘trendu’ do ‘business as usual’. BIMowa dojrzałość rynku w Polsce i za granicą będzie stale rosnąć, a wraz z nią oczekiwania klientów wobec pozostałych uczestników procesu inwestycyjnego – w tym producentów materiałów. Strategia Aliaxis pozostaje niezmienna od kiedy dołączyłem do grupy w 2020 roku. Fundamentem pozostaje cyfryzacja danych. Zwiększamy nacisk na profesjonalizację i standardyzację naszej oferty usług wsparcia technicznego. Chcemy oferować pełnie rozwiązania a nie tylko zbiór produktów. Nie mogę obecnie zdradzić zbyt wielu szczegołów, ale zapewniam, że Aliaxis na bieżąco monitoruje wymogi naszych partnerów biznesowych i inwestuje w rozwiązania, które wyjdą im na przeciw. Przed nami wiele pracy, ale jesteśmy zdeterminowani aby pozostać minimum jeden krok przed naszą konkurencją.